بیانات حضرت آیت الله العضمی فاضل لنکرانی (رحمت الله علیه) در جمع دانش پژوهان مرکز تخصصی مهدویت

بیانات حضرت آیت الله العظمى فاضل لنکرانى (رحمت الله علیه) در جمع دانش پژوهان مرکز تخصصی مهدویت

 

اقدامات لازم

[1. معرفی امام (عج) و دفع شبهات:]

مسأله وجود مقدس امام زمان (عج) - که همه ما و شما افتخار سربازی آن حضرت را داریم - از مهم‏ترین مسائل به شمار می‏آید. اگر چه کارهای مهمی در این زمینه، صورت گرفته است؛ ولی کارهای مهم‏تری نیز وجود دارد که باید انجام شود؛ مانند: اصل مسأله ((ولایت)) و مسائل متفرع بر آن، پاسخ‏گویی به شبهات، نوشتن کتاب در شرح حال امام زمان (عج) و...  . در هر حال این مسأله، ابعاد مختلفی دارد و هر بعدی هم، دارای شبهات فراوان و دقیقی است.

شناساندن حقیقت امام زمان (ع) به مردم نیز از جمله کارهای بسیار مهم و ضروری است.

 

[2. خرافه‏زدایی:]

یکی از کارهای مهم زدودن خرافات؛ خصوصاً خرافاتی است که در بین عوام مشهور است؛ مثلاً اگر پنج شب ((چهارشنبه)) به مسجد جمکران بیایند، اگر در شب ششم، به سیّدی برخورد کنند، می‏گویند: قطعاً این امام زمان است!؟

گرفتاری ما در جامعه، از ناحیه دو گروه است: عده‏ای رسماً خودشان و دیگران را به طرف بی‏دینی سوق داده، همه‏چیز را انکار می‏کنند و یا زیر سؤال می‏برند. درمقابل گروه دیگر، گرفتار یک سری از امور خرافی شده‏اند؛ مثلاً در تهران، کسی پیدا شد و ادعا کرد که با امام زمان (عج) ملاقات دارد.

جمعیّت زیادی هم به او گرایش پیدا کردند. هم‏چنین ادعا کرده بود که شش ماه است، امام زمان (عج) از قم و مسجد جمکران قهر کرده و به آنان سر نمی‏زند! یکی از بزرگان هم به ایشان گفته بود که آیا برای ادعایت شاهد و دلیلی هم داری یا این‏که معتقدی بدون دلیل ادعایت را بپذیریم؟ البته او هیچ شاهد و دلیلی برای ارائه نداشت.

قضیّه‏ای را نوه حضرت امام‏قدس سره برای من نقل کرد که شخصی در زمان امام راحل‏قدس سره ادعا می‏کرد که با امام زمان (عج) ارتباط دارد و اگر مشکلی هست، مطر شود تا او خدمت امام زمان برده و حل کند. امام راحل‏قدس سره - برای اثبات کذب او - فرمودند: من چند مسأله دارم، جواب آنان را برای من بیاور؛ آن‏گاه مشکلاتم را مطرح می‏کنم. مسأله اول این که کیفیّت ارتباط حادث با قدیم را توضیح دهید؛ مطلب دوم آن که من چیزی را که مورد علاقه‏ام بوده، مدتی است گم کرده‏ام از آن حضرت بپرسید، گم شده من کجا است؟ آن شخص مدعی تا این مطلب را شنید، رفت و بعد هم نامه تندی برای امام ‏قدس سره نوشت.

به هر حال بعضی از خرافات، به شدّت در حال رواج یافتن است و اینها به اسلام لطمه می‏زند.

 

[3. استفاده از شیوه‏های متقن و نوین:]

در رابطه با امام زمان (عج)، سعی کنید در ابعاد مختلف واقعیّت‏ها را با زبان و قلم روز بگویید و بنویسید. نظرات شخصی خود را اعمال نکنید. بهترین کتاب‏ها و مطالب را - مربوط به هر کس و هر زمانی که باشد - جمع آوری و بیان کنید. مسأله امام زمان (عج)، مسأله مهمی است و در هر بعد از ابعاد آن، باید قوی‏ترین، استدلالی‏ترین و زیباترین مطالب را انتخاب و ارائه نمایید.

سعی کنید یک کتاب یا مجموعه بسیار متقنی، در این‏باره به قلم تحریر درآورید که پاسخ‏گوی نیازهای همگان باشد.

خود من نظیر این کار را شروع کرده و در صدد تألیف کتابی هستم که دربردارنده خلاصه‏ای از مجموع عقاید شیعه، به صورت کاملاً متقن و جوان‏پسند باشد. چرا که واقعاً جای چنین کتابی، خالی است و ممکن است، افرادی پیدا شوند و در صدد تحقیق درباره عقاید شیعه باشند. این کتاب با چنین ویژگی‏هایی، می‏تواند پاسخ‏گوی نیازهای آن افراد باشد.

 

[تذکّری درباره ملاقات‏ها:]

یکی از مسائلی که امروزه در جامعه به صورت غیرصحیح جلوه کرده، مسأله ملاقات و دیدار با امام زمان(ع) است. در این رابطه باید به نکاتی چند توجه داشت:

ما معتقدیم که تمام نعمت‏هایی که به انسان داده می‏شود به وسیله آن وجود مقدس (سبب المتصل بین الارض و السماء) است. از طرفی زیارت و ملاقات با معصوم(ع) بسیار خوب و مستحبّ است. البته در صورتی که ممکن باشد. آنچه در ادعیه و زیارتنامه درباره زیارت آن حضرت آمد، بیانگر حالت شوق و اشتیاق به آن وجود مقدس است.

نباید این مطلب را در جامعه گسترش دهیم که باید بیابان‏ها و کوه و دشت را طی کنیم تا آن حضرت را ببینیم. خود آن حضرت نیز فرموده‏اند: ((هر کسی ادعای مشاهده نموده، بایستی او را تکذیب کنید)). اصلاً ما نیازی به این حرف‏ها نداریم؛ آنچه وظیفه ما و همه شیعیان و دوست‏داران آن حضرت است، اشاعه فرهنگ صحیح ((مهدویت))، ((مهدی زیستی)) و ((ترویج افکار ائمه(ع))) است.

 

[افتخاری بزرگ:]

اجمالاً کار شما، بسیار کار پر اهمیتی است. و ما به هر مقامی هم که برسیم، بزرگ‏ترین افتخار ما این است که سرباز امام زمان (عج) هستیم و نمی‏توانیم افتخاری بالاتر از این برای خود تصور کنیم. لذا هر چه می‏توانید در این باره زحمت بکشید، مطالعه کنید، بنویسید و آن را به جایی برسانید. امیدوارم که مورد قبول خداوند متعال و حضرت ولی عصر (عج) قرار گیرد و اجر مضاعف در تومار عمل شما، ثبت و ضبط شود. خداوند متعال به همه شما توفیق دهد و ان شاء الله آثار زحمات شما را هر چه زودتر مشاهده نماییم.

۲۱ شهریور ۱۳۹۱ ۱۵:۱۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.